Информация

Нови публикации всеки вторник, четвъртък и събота

Metal


Как да свиря метъл

Part 1

       В тази поредица от публикации ще свирим само, единствено и нищо друго освен МЕТЪЛ!
Аз ще ви водя по пътя на истинската метал музика. Каква е разликата между нормалната китарка и метъл китарата? Няма да отговарям на този въпрос! Ясно е, има само метъл и всичко останало е просто .. Фъшкия, ТОЧКА! КРАЙ!
        Няма да се впускам в безкрайни писаници, само най-важното.
Първо - к'во ще ни трябва? Китара много ясно! За предпочитане китара с хъмбъкер ( а.к.а. двоен адаптер), колкото по-добър, толкова по-добре. Дебелината на струните за момента няма никакво значение, но ако свириш в D е по-добре да са поне 10-сятки. Марката на китарата също няма особенно значение. Има стотици модели китари, но има малко добри китаристи т.е. по-важен е човека, който свири.
Второ - усилвател- Живеем в България, пъри няма... искам да кажа, че к'вото има с т'ва ще свириш. Предполагам, че вече имаш любим китарен тон ( звук ) на някой твой любим изпълнител. Потърси из нета на какъв усилвател свири, с какъв е почнал, всеки почва с боклук и постепенно се урежда. Инак, ако имаш кинта за Marshall, Peavеy, Randall, земай! 
Трето - ефекти - тука вече е сложнотия.... Два избора- Мултипроцесори/ процесори ( но не като тези на Пц-то) или отделен ефект тип камионче. Пак нещата опират до пари. Първият вариант ти усигурява досег до огромен брой ефекти, но с по-ниско качество от втория.
Естествено ще ти са нужни кабели, жакове, поялни, клещи, бля, бля ......

Make them suffer- Класически настройки за метъл тон



Усилвател


Bass - Баси - 9-10 
Middle - Среди - 0-2
Treble - Високи - 5- 7
Presence - по вкус
Reverb - 0- 2

Естествено това е примерен вариант. Всичко е до вкус! Ако си начинаещ, изпробвай. Точно в средите се крие тайната, там е заровена брадвата. Дори и на най-убитото кубе, направиш ли тези настойки, ще звучи.
.
Gain - Dist - TO THE 11!!
Mater/ Volumе - колкото понася родата и комшията

Това са класически настройки, в днешно време метъла се развива много бързо. Стилове като Progresive или Djent са свързани с много по различни настройки, а от към техника ... не ми се говори:|

Първото което трябва да научиш е P.M. - Palm Muting - Заглушаване на струните или онзи познат звук. 
Пуснеш ли китарата с дист., някак не се получава когато дъниш само свободна струна! Да брато, трябва да я заглушиш.
Виждаш ли маркираното място, около савата на палеца? Тази част от дланта лежи на струните - заглушава ги. Както свириш свободни струни, постави ръката си да легне, докато се получи специфичния звук от заглушаване. Това се означава с P.M.-----  над ноти или таблатура.


Това е квинта! и е основното уръжие. Използваш 1-3-4 пръс на лявата ръка, следователно на, 6-5-4 струни. Същото е между 5-4-3 стуна. ЗАПОМНИ!
Принципно - това е квинта + октава, се тая ... КВИНТА 5
G5
( Квинта от сол )


Всеки един от рифовете, който ще публикувам има таблатура с барабани. Ако имате нужда от такава, свържете се с мен, за да ви ги изпратя.

Riff 1. Всичко се свири с удър на долу с дясната ръка. Започни бавно и постепенно забързвай. Обърни внимание на знаците - 1 ва волта и 2-ра т.е. Свириш от начало до знака за повторение. Повтаряш от начало, но не свириш първата волта, а отиваш директно на втората.
 
Riff 2.
-Всичко се свири с удър на долу
- В част C - от 3-то към 6-то прагче се минава с плъзгане на квинтата т.е. на първото време удряш квинтата, след което приплъзваш пръстите към 6-то прагче, това е означението.
За момента, толкова. Ако имаш интерес към това начинание коментирай, за да продължа с него. Въпроси, съвети, мнение, пишете в коментарите. Всеки един от рифовете, който ще публикувам има таблатура с барабани. Ако имате нужда от такава, свържете се с мен, за да ви ги изпратя.
                                                                                                                                Приятно свирене :)



Part 2

В този урок ще разгледаме нещо изключително използвано в метъла, а именно - две шестнайсетини с осмина 



В част А - обърни внимание на движението с дясната ръка - Down/Up/Down. Част B - удъра на 5-та струна може да бъде надоло или нагоре. Четвъртият такт от  В също има избор, между цяла квинта или само основен тон. Последната част VAR 2-ри пръст свири фа, а 4 и 3 ти се движат по тоновете. Започни бавно, внимавайки с движението на дясната ръка. Ако имаш нужда от таблатура с барабани, пиши ми.








Няма коментари:

Публикуване на коментар