Информация

Нови публикации всеки вторник, четвъртък и събота

Електрическа китара

Всекидневна рутина #1 урок 21


Истината е такава - трябва много време и много, много, много свирене, за да станеш добър!
Но не само да свириш песни и таблатури, а и да има всекидневни занятия с гами. Свиренето на гами ще ти даде свобода при импровизация, знания за грифа и като цяло техника.

В този урок ще ви предложа няколко метода за работа с гами.


Продължи към урока.








Упр.1
Указани :
- Всеки пример ( EX1-6 ) трябва да се свири възходящо и низходящо;
- използва се метроном! като се започва с бавно темпо, а нотните трайности стават ссе по-малки т.е. старта ще е бавен, но в края при същото темпо изсвирваните тонове ще са много повече.
- цели се минимално движение.



Ако имате въпроси свържете се с мен.

Упражнения за техника

Ден 2 

        Здравей, няма да губя време в излишни писания, да започваме!
Упр. 1. За тези, който не са минали през ден 1, направете го ТУК. Преди началото добре загрей, както е описано в първата част от поредицата. Целта на това упр. е да създаде умението за свирене на повече от една струна, с начаен удър надоло.


        Стартирам метронома от 40bpm ( не забравяй да отмерваш времето и с крак ).













Съвет: Свири всяка първа шеснайсетина от всяко време по- силно 
След завършване на упр. запиши достигнатите резултати.
Упр. 2. Легато
        Тук отново, всеки от примерите по една минута. Добра идея е след това, все един от тези примери да се минат хроматично през всички струни и позиции, аз ще направя така. Темпото отнове е минимума 40.
Тук е въпроса? Със ефект или чиста китара, през усилвател или акустично? Това си е лично твое решение! Добре е да се пробва всеки вариант. Но най-добре, поне китарата да е включена в усилвател или в компютър ( как да включа китара към компютър? Гледай ТУК)

Упр. 3.  Гами
        Предният път разгледах До мажор. Нека да усложним малко нещата.
        Всеки пример е До мажор ( хех ясно е :) ), на различни места по грифа, с различна пръстовка. Не съм писал пръстите за всяка една. Ако имаш нужда от това, пиши ми! Представил съм Гр.Форми само възходящо, но трябва да се свирят след това и низходящо т.е. UP/DOWN. Всеки един от примерите се свири първо с използването на Model 1-2-3-4 в различни темпа, стартирайки от 40. След което се преминава към М5 ( последователно Up/Down) като съм посочил само осмина ноти в примера, но трябва да се изсвирва и с останалите нотни трайности, както в М1-2-3-4. Всяка една от тези грифови форми може да се премества по грига, като първият тое о основен т.е. Ако започнеш пример б) от пето прагче, това ще е ...... ? Ре мажор ( D major )
        Да започваме! Всеки пример се свири с всеки модел, тръгвайки от посоченото място ( ДО) и завършвайки октава по-високо. Пример б) ( втория ) започва от До на трето прагче на пета струна ( възходящо и низходящо, многократно ), след което същата пръстовка се използва от 4-то прагче. Съшото нещо от 4-то прагче и така до 15-то.
        Това упр. може да ти отнеме доста време, но научиш ли всички тези грифови форми, живота ти ще е по-красив .. ХАХАХАХХА ( не майтап ), ще знаеш почти всички мажорни грифови форми!
        Метроном = 40  


Запиши свойте резултати - темпо, научени гами, използвани модели, отделено време!

Упр. 4. Акорди
        Ще използвам акордите дадени в предния урок. За момента ще добавя само няколко упр. стях... мааалко повече :) използвай метроном. След като ти стане лесно, опитаи сам да направиш свое упр. с акорди или песен.




        За разлика от първия път, няма да свърша до тук. Ако си стигнал до тук и си изсвирил всичко е крайно време да се започне историята и с песните. Защо да свириш часове упражнения и след това, направената техника да седи в застой? Коя песен? Това вече е въпрос на личен вкус! Ако има песен, която искаш да изсвириш и ти трябва помощ с радост бих помогнал. Направил съм видео урок на песента на Metallica - Enter Sandman, ако имаш желание да я научиш гледай ТУК.
Приятно свирене на всички:)




Техника и скорост

Ден 3

Днес започвам със свиренето между две струни с удър нагоре. Ще изсвиря двата примера между всички струни, на всички позиции т.е. м-ду 1-2, 2-3, 3-4, 5-6, от първо прагче до 15-то. Ще направя тово със всеки пример. Също така, ще повторя това и с вар.- 1-3-4 пръст. Това ще отнеме време, но ще има смисъл.
Както до сега съм казвал, използвай метроном и отмервай времето и с крак. Поради това,че ще трябва доста време, някой преподаватели (главно в нета), давът съвета - пусни си филм или телевизор докато правиш тези упр. Преди време опитах това. На всеки епизод аниме ( 25-мин) свирех между две струни. Все пак, това не е добър вариант! Трябва да се обръща специално внимание на постановката на ръцете, техниката с перото, темпото. Това упр. може да бъде открито в много школи и уроци. Пол Гилбърт е един от великите китаристи, който обръща внимание на него в Pail Gilbert Intense Rock. Дори той казва, че това упр. е едно от тези направили го толкова бърз.


Да започваме! Начално темпо 40, нотна трайност осмина триоли или осмини. Ако нямаш много време по-добре го прави всеки дес + темпо, задължително тръгни бавно. Не забравяй да правиш почивки на 25мин.
Упр.1. а)

б)Вар. включва а)- б) и 1-3-4 пръст. В 4-въртия такт може да видиш как всичко продължава хроматично напред до 15-то прагче. Това се свири между всички двойки струни. Примера е с шестнайсетини, но може да продължиш ио с осмина триоли или осмини















Запиши резултатите си - темпо, бележки...
Упр.2.  Гами/Legato/Alternate/
Този път гамите са на второ ниво! Първо научи показаната по доло гама Ла минор ( V- позиция).

a) Прилагаме легато, първо 1-3-4, използвайки метроном. Обърни внимание на дясната ръка. След научаване - 1-4-3, 3-4-1-, 1-3-4 1-3-4, 1-4-3 1-4-3, т.е. вариациия. В случая имаме три ноти на струна, хай-подходящо е изпозването на осмини и осмина триоли.
б) Изпозвайки същата пръстовка - Възходящо
.
Низходящо
Следя за движението на дясната ръка.Down/Up през цялото време. Започни много бавно с метроном ( 40- като осмина ноти ), постепенно забързвай. След запомняне, можеш да свириш тази пръстовка от 1-ва позиция до 12-та, използвайки посочената поредица. Основният тон е на 5-то прагче на 6-та струна т.е. ако започнеш от 12-то прагче, свириш Ми минор ( любимата рок и метъл тоналност ).
Упр.3. Sweep Picking
Характерното за тази техника е извирването на разложен акорд- арпеж- тризвучие- в две посоки ( Възх. и Низх ) без използване на редуване на удъри т.е. имаме надоло през всички тонове, нагоре, обратно.
 
Започни много бавно, МНООГО! Търси точност. Първо добре научи с метроном примера в 2/4-ти. Следкоето премини към упр-то. Втората му част, започва от първа позиция и завършва максимално по-високо. Свири това между всички струни. Отново отбелязвам, много бавно, много чисто. Характерното за тази техника е изключителната бързина, но ако в началото не започнеш бавно и чисто, крайния резултат при бързо свирене ще е , много шум, много глупости.
Упр. 4.
С акорда СИ завършваме акордите от първа позиция, научи го добре. От следващия път, ще надникна по-дълбоко в знанието за акордите, как да запомняме строежа, как да ги използваме.

Така с това завършвам за днес. Надявам се, че всичко това ти е било полезно и си научил нещо ново. Ако имаш въпроси или съвети, коментирай. Не забравяй да записваш прогреса си. В утрешния урок ще проверим, има ли напредък или не!
Приятно свирене!


Ден 4

        За новата седмица започваме с нови технити. Надявам се, че преговора, който направихме ( ако си пропуснал натисни ТУК ) е показал развитие, ако резултатите са били незадоволителни, не продължавай за момента напред. Преговори предишните уроци. Като добър резултат може да смяташ - шестнайсетина ноти - 110bpm.
Продължаваме с упр. за техника на дясната ръка.






Упр. 1.  Връщам се към упр. на една струна с удър надолу. 
Свири се на всички струни, след което се увеличава темпото и се повтаря. На 1-2-3 с начален удър надоло, 4-5-6 начален нагоре. Сед увеличаване на темпото - 6-5-4 надоло, 3-2-1 нагоре.

Упр.2 Пентатоника и легато.

        Запачваме с пентатониките. Легато в Ми минорна пентатоника. След изсвирването в Ми минор, продължаваме по съжият начин ( легато ) да свирим хроматично ( E, F , F# ... ) до 12-та позиция и обратно.
Със R ( Root) е отбелязан основният тон

Упр. 3. Скоросрт и техника - Гами
Продължавам с Ла минор, но с по различна група. След научаването на 5-та позиция. Започни от 1-ва до 12-та.


Добра идея е да свържеш ритмичната група от предишният урок ( ТУК ) с тази, ще се получи една дълга, последователна поредица с различни групи.
Упр. 5. Sweep
Следвай посочената посока на удърите с дясна ръка. Следкато научиш първия пример премини към втория. Използвай метроном!
Обърни повече време на тази мажорна форма. Използваи и ефект, но винаги внимавай, саунда трябва да е идеален. НЕ си позволяваи да бързаш, а да звучи като .. " лайно". 
Записвай резултатите си!
Приятно свирене.


Ден 5

Упр.1. В днешният урок, първо се заемаме с базово упражнение. 1-2-3-4 Пръст с начален удър надолу, не забравяи да правиш това упр. и с начален удър нагоре. Задължително използвай метроном. Постепенно стигни от 1-ва до 12-та позиция и обратно.







Упр.2. Легато
Повтаряи дадения пример, когато го запомниш започни да повтаряш между всеки две струни от ч-ва до 12-та позиция.
Упр.3. Гами. Посочените по-долу пръстовки са подобни на тези от предишния урок. Научи всяка една от тях много добре. След като научиш пръстовките, приложи използвания в предишни урок метод за упражняване. 
Упр.4. Sweep picking - Умалено тризвучие в Ми. Следваи реда на удърите с Д.Р. Започни бавно, с контрол. 
Надявам се, че материалите който ви предоставям са полезни. Ако имате съвети или въпроси, свържете се с мен.


Приятно свирене.

 

Ден 6

Упр.1. Ставаш сутринта, загряваш с китарата и започваш да свириш! Това е заповед!
Връщаме се към упр. на една струна ( подобно на това от урок 1), обърни внимание на нотните трайности и съобрази темпото с това.







Упр.2. Следващите две упр. се изпълняват по следния начин:
- два пъти повтаряш в посочената нотна трайност, сед което забързваш двойно т.е. избери подходящо темпо.
- свири всяко от упр. на всички струни и позиции.
Упр.3.

Упр.4. Tapping - комбинира легато и натискане с пръст на дясната ръка. Т маркира момента в който се включва дясната ръка. Използвай 2,3,4, пръст, за да ги развиеш.
а)
б)Този вар. ще ти помогне за развитието на 8-струнния тапинг. Започни с 1-2 на дясната ръка, след което упр. и с 2-3, 3-4.
Упр. 5. Sweep picking - Постепенно започваме да използваме техниката в музикален стил. Ако не си правил упр-та в предишните уроци, върни се към тях!
Надявам се, че упр. са ти интересни и полезни. Ако имаш въпроси или съвети свържисе с мен.
Разгледай страницата на блога в Facebook : ТУК

Ден 7

Упр.1.Днес ще започнем по-различно, първо с легато. Следното упр. редува различни пръсти на всяка струна (1234 - 2341 - 3412 - 4123 ). Това упр. засега всеки пръст. Внимавай да не се объркаш в тази плетеница. Започни в много бавно темпо, от 1-ва позиция до 12-та и обратно.





б)Следва вариант, но с 123- 231 - 312 пръсти.Естествено след като минеш през този вар. не забравяй да смениш пръстовката и с 143 - 431 - 314. 
Упр.2. Техника и скорост. Упражнението е същото като предишните, но е с редуване на удaрите ( Up/Down). Процедирайте с това упр. както с предишните ( 1234 - 124 - 134 ).
Упр.3.Пентатоника. Следното упр. фокусира вниманието в-ху Ми минорната пентатоника и реда на ударите с дясна ръка. Това е първото от поредица упр. обръщащи внимание на различните посоки на ударите с дясна ръка.
Упр.4. Tapping. Прави трите примера на всички струни. Търси добър тон, без грешки в бавно темпо и постепенно забързвай.
Упр.5.Еight finger hand tapping- Basick's - Продължаваме изучаването на тапинг с повече от един пръст. Всеки тон трябва да се чува отчетливо и чисто.  
Упр.6. Sweep. Следи посоката на ударите!
С това завърша днешния урок. Ако имате въпроси, свържете се с мен.
Instagram: https://www.instagram.com/chofexxguitarlessons/


Ден 8

Упр.1. Техника и скорост на дясната ръка. Една от най-разпознаваемите мелодии. Упражнявай на всички струни!











Упр.2. Както виждаш в първото време на всеки такт, както и във всеки, либсва удар с перо. Това е легато " от никъде " т.е. либсва удар. Всеки тон трябва да се чува с еднаква сила, особенно първия. Използвай достатъчен натиск, но не и прекален.












Ден 9


Преди преговора утре, напомням да записваш резултатите си.
Упр. 1. Всеки път те съветвам да започваш със загрявка. Този път ще започнем точно с това, но това упр. също е и за легато. Започни много бавно, за да загрееш и постепенно забързвай, търсейки най-добър резултат.



Упр.1


Продължи до 12-та позиция и се върни. След което продължи с следващите варианти.
Упр. 2. Изключително важно умение, да можеш да започваш да свириш на нова струна, независимо от посоката на удара с дясна ръка. Следващото упр. развива точно това. Приложи го и към всички останали пръстовки на ми минорната пентатоника.

Упр. 3. Нов вар. за tapping 
Упр. 4. Това упр. е насочено към развиването на всеки пръст на дсната ръка при свирене на eight finger hand tapping. Прави го бавно, всеки тон да се чува отчетливо.


Упр. 5. Sweep picking - Този път ще използвам по-различни акорди.

В следващия урок ще направим преговор. Надявам се, че информацията която ви давам ви е полезна, очаквам и обратна връзка. Все още не ми е ясно вашето мнение. Свържете с мен, оставете коментар, искам да знам с какви проблеми се срештате при свирене и с какво мога да ви бъда полезен


Приятно свирене.

Ден 10

Днешният урок е насочен към проверка на уменията! Извади свойте записки ( ако си водил такива ако ли не, направиго сега ). Както ще забележиш, всички упр. които са в този урок са били разглеждани. Този път, в края на всяко ще има посочено минимално темпо. Ако не се вписваш в изискванията по-добре спри до там. Сега е момента да провериш своя напредък. Не продължаваи напред ако не изпълняваш изискванията. Това също се отнася и за отделните упр.


Всички упр. са от по-стари уроци.

Уроци по електрическа китара
(седмица 2 )




1. One string
Минимално темпо 120 - Добро темпо 130 - Отличен 150
2. Alternate picking
a)

                               Минимално темпо 100 - Добро темпо 120 - Отличен 150
б)
                               Минимално темпо 100 - Добро темпо 110 - Отличен 130
3. Legato
                               Минимално темпо 150 - Добро темпо 200 - Отличен 250
4. Scales - Всяка една от гамите/пръстовки  да се знае наизуст.
б)
в) При знание на гамите/ пръстовките - всяка една от пръстовките да се свири с посочените групи. 
 
                               Минимално темпо 100 - Добро темпо 110 - Отличен 130
г) всяка една от пръстовките да се свири с посочената група. 
                               Минимално темпо 100 - Добро темпо 110 - Отличен 130
5.Tapping
                               Минимално темпо 150 - Добро темпо 170 - Отличен 230
6. Sweep picking
                               Минимално темпо 60 - Добро темпо 90 - Отличен 130
        Надявам се,ч е резултати те ти са били добри, но ако не си доволен не се отказваи. Нужно е време и практика, за да станеш добър.




Ден 11

#2 Техники

До този момент,разглеждахме общи техники. Упражненията бяха насочени към развиването на техниката нужна за тази част от уроците. Всички досегашни упр. бяха главно технически, почти без възможност за прилагане в импровизация или песен ( почти ). В предстоящите уроци ще разглеждаме отделни техники и начина на използване в импровизация. Всяко едно упр е насочено към точно определена техника, има посочена тоналност и съвети за използване.
Все пак не забравяй да свириш и упр. разглеждани до момента. Включи ги във всекидневната си рутина. Както преди и тук упр. са разделени по специфичен начин т.е. ако имаш проблем с някоя техника може да се върнеш в по-стар урок и да създадеш добра основа. Отново записвай свойте резултати, използвай метроном, търси най-добро тоноизвличане. Добре запомняи тоналността в която е всяко упр. Използвай го при импровизация. В по-късен етап, ще приложа и различни тракове ( бакинг) за всяко от упр. След време ще те насоча как да използваш дадените упр. в цяла песен.


Прави всяко от упр. на всяка струна и позиция ( но запомни в коя тоналност е оригинала ).

Упр.1. One string Alternate picking


Упр.2. Legato


Упр. 3. One hand tapping
Am

Упр.2. Eight finger hand tapping
Am Pentatonic
Упр.3.Sweep picking


Упражнявай примерите на различни места по грифа, но обмисляи в коя тоналност са!
Приятно свирене!
Ако имаш нужда от помощ или съвет, свържисе с мен 

 

Ден 12

Повтаряй всеки от примерите най-малко 10 пъти на всяко темпо ( 40-60-80-100-120 и т.н. ). Не забравяй да си припомниш упр. от предния ден и да записваш резултати те си.

Упр.1. Two & more strings Alternate picking










Упр.2. Legato

Упр. 3. One hand tapping

Упр.2. Eight finger hand tapping. Това ще е последния пример за тази седмица! Добре разгледай предните. Развии още скорост и точност.
Упр.3.Sweep picking

Упражнявай примерите на различни места по грифа, но обмисляи в коя тоналност са!
Приятно свирене!
Ако имаш нужда от помощ или съвет, свържисе с мен


Ден 13

Отново ще повторя - всеки от примерите най-малко 10 пъти на всяко темпо ( 40-60-80-100-120 и т.н. ). Не забравяй да си припомниш упр. от предния ден и да записваш резултатите си.



Упр.1. Two & more strings Alternate picking. Със удар надолу на нова струна.
Упр.2. Legato
Упр. 3. One hand tapping
Eight finger hand tapping - Както казах в предишния урок, днес няма да има нов пример. Припомни старите два, научи ги много добре, скоро ще продължим.

Упр.3.Sweep picking. Упражнение с удар нагоре.
Упражнявай примерите на различни места по грифа, но обмисляи в коя тоналност са!
Приятно свирене!



Ден 14

В новите упражнения има някой малки уловки. 
Отново ще повторя - всеки от примерите най-малко 10 пъти на всяко темпо ( 40-60-80-100-120 и т.н. ). Не забравяй да си припомниш упр. от предния ден и да записваш резултатите си.









Упр.1. Two & more strings Alternate picking. Със удар надолу на нова струна.
Упр.2. Legato. ( bar) - с този символ се бележи употребата на вибрато. Натисни ръзката 1/2 тон.
Упр. 3. One hand tapping + Slides


Упр.3.Sweep picking. Упражнение с удар нагоре.


Упражнявай примерите на различни места по грифа, но обмисляи в коя тоналност са!
Приятно свирене!
Ако имаш нужда от помощ или съвет, свържисе с мен тук!

 



Пътят към майсторството е дълъг, но ние нма да се откажем! Ще продължавам да ви предлагам уроци по китара до заветната бройка - 365 ! Внимателно разглеждай всяка от техниките и не прибързвай. Всеки урок обръща внимание на различни неща, задачата ти е да научиш всяко едно от тях, но да не продължаваш без да си увладял техниката. Няма смисъл да учиш всеки ден нещо ново без да си научил достатъчно добре старото.
В днешният урок ще ви предложа познатата серия от упр. Новото са акордите ( надявам се, че не си ги забравил ).
Къв всяко упражнение вече ще добавям и аудио трак за улеснение.
Ако искате инструменталите към всяко упражнение, свържете се с мен, ще ви ги изпратя абсолютно безплатно!ТУК
Преди да започнеш урока, бих искал да знам какво да ти предложа следващия път? Тук предлагам няколко варианта!

Отново ще повторя - всеки от примерите най-малко 10 пъти на всяко темпо ( 40-60-80-100-120 и т.н. ). Не забравяй да си припомниш упр. от предния ден и да записваш резултатите си.





Audio 1- 
Упр.1. Two & more strings Alternate picking. 


Audio 2-
Упр.2. Legato.
Audio 3-
Упр. 3. One hand tapping

Audio 4-
Упр.4. Акорди

Audio 5-
Упр.4.Sweep picking. Упражнение с удар нагоре.



Упражнявай примерите на различни места по грифа, но обмисляи в коя тоналност са!
Какво би искал да научиш в следващия урок?
Приятно свирене!


















Няма коментари:

Публикуване на коментар